יוגה עם מיכל

אשטנגה יוגה ויניאסה    

 

על היוגה 

יוגה היא מסורת פילוסופית רוחנית בת אלפי שנים, המעלה שאלות הנובעות מהתבוננות ושימת לב לאופן בו כל אחד חיי את חייו.

מתוך תרגול יוגה , חקירה יוגית ושימוש בכלים של דרך היוגה - ניתן להגיע לקרבה ולאינטימיות עמוקה עם החיים על כל רובדיהם; התנהלותם, איכותם, העשייה בהם.

הרבדים השונים בהם מסורת היוגה מתבוננת בחיים כוללים:

 • פרקטיקה ברמה הפיסית, עבודה עם הגוף וניקויו (KRIYA קרייה יוגה);

 • חקירת השקפות העולם ותפיסתנו את העולם בהתנהלותנו היומיומית (VIJNANA ויג'ננה יוגה);

 • דיון וחקירת הערכים המרכיבים את עשייתנו ועולמנו (RAJA ראג'ה יוגה);

 • הבחנה וחקירת המבנים והדפוסים המאפיינים את העשייה שלנו (KARMA קארמה יוגה);

 • התבוננות וחקירת המצב התודעתי המאפיין את העשייה (BHAKTI בהקטי יוגה).

מתוך החקירה היוגית והתרגול המתמיד של סדהנה (הדרך בה היוגי –SADHU  סאדהו- מתנהל, מתרגל, לומד ומגיע לתובנות) מתפתחת תחושת קירבה, חיבור, דיוק, פשטות ויופי עם כל אחד ודבר בו הוא נוגע. הנגיעה במהות הנובעת ממצב תודעתי של נוכחות והתעוררות, מובילה לחיים הרוטטים בחיות מלאה; השראה, עשייה, והתמסרות.

 

 

לפי כתבי היוגה העתיקים, הוודות, האופנישדות והאפוסים מהתרבות ההינדית – עולות 5 מעטפות/גופים/ דחיסויות אנרגטיות דרכן היוגי מתפתח, מעכל מידע, לומד את עצמו ומתקרב למהות האינסופית  - למרחב האינסופי הנצחי המכיל אותו והזורם דרכו. כל מעטפת מכילה את זו הקודמת לה ומאופיינת בתדר עדין ומהיר יותר; מידע עשיר יותר של הבנה, עשייה ותודעה:

 • אנא מאיה קושה – (ANA MAYA KOSHA) גוף המזון. המעטפת הפיסית. הצורה והמידע המוחשיים של הדברים.

 • פראנה מאיה קושה – (PRANA MAYA KOSHA) גוף אנרגית הפראנה, אנרגית החיים. הצורה והמידע של תנועת וזרימת החיים.

 • מונו מאיה קושה – (MONO MAYA KOSHA) המעטפת המנטאלית, המיינד, ההכרה. המבנה והמידע של תפיסת הדברים בתוך ההכרה.

 • ויג'ננה מאיה קושה – (VIJNANA MAYA KOSHA) גוף הידע, האינטליגנציה. ההבחנה והבנת מהות הדברים.

 • אננדה מאיה קושה – (ANANDA MAYA KOSHA) מעטפת האושר, האהבה הנצחית והאינסופית. גוף השמחה הקיים מתוך הבנת כל הדברים והימצאות מתמדת בהבנה זו.

 

 

על אשטאנגה יוגה: יוגה סוטרא

בטקסט העתיק היוגה סוטרא לפטאנג'אלי, מתוארים 8 האיברים (אשטא=שמונה, אנגה=איברים), האיברים שמרכיבים את השלם. תיאור זה מופיע בפרק הסדהנה, פרק העוסק בעבודתו של היוגי המתרגל את דרך היוגה. מתקבלת הצעה לפרקטיקת עבודה; סדהנה עבור אותו היוגי, שבו געגועים לסמדהי – האושר הנצחי שמצוי בכל אחד ואחד במצבו הטבעי; בעצמי.

מתוך היוגה סוטרא לפטאנג'אלי פרק ב', סמדהי פאדה (תרגומו של דנה רוה):

 1. על-ידי תרגול איברי-היוגה, עם טיהור הזיהומים, עולה ומפציע אור הידיעה עד (השגת) המבט הצלול המבחין.

 2.  שמונת איברי היוגה הם יָמָה (כללי התנהגות בסיסיים), נִיָמָה (כללי התנהגות נוספים), אָסָנָה (תנוחות יוגיות - מקום מושבה של התודעה), פְּרָאנָאיָאמָה (תרגילי נשימה - תיאום בין גוף ונפש), פְּרָטְיָאהָארָה (התנתקות החושים - אנטרוספציה, ניווט במרחב הפנימי), דְהָארָנָא (ריכוז ומיקוד של מודעות, תשומת לב וכוונה), דְהְיָאנָה (מדיטציה) וסָמָאדְהִי (המצב המדיטטיבי העליון).

 

 

על אסאנה

האשטנגה ויניאסה היא דרך לתרגול אסאנה, צעירה יחסית  בעולם היוגה. רצף תנוחות האשטנגה פורש ע"י קרישנמצ'אריה – אבי האסאנה והיוגה כפי שאנו מכירים אותה בימינו ( T. Krishnamacharya ) ותלמידו פטבהי ג'ויס (Shri K. Pattabhi Jois ). השניים פירשו טקסט עתיק המכונה יוגה קורונטה ( Yoga Korunta ), המתאר שיטת תרגול האתה יוגה שפותחה ע"י וואמאנה רישי ( Vamana Rishi). פטבהי ג'ויס מתוך דרך תרגול היוגה שלו והוראתה פיתח את שיטת היוגה מאלה (YOGA MALA ) – רצף תרגול התנוחות באשטנגה.

          האשטנגה ויניאסה (vinyasa ) מאופיינת בתאום בין נשימה מסויימת (אוג'אי -  ujjayi breathing),  לבין תנוחה (אסאנה Asana), תוך שימת לב לנקודה מסויימת (דרישטי - drishti) והפעלתן של באנדות (mula bandha, ( Jalandhara bandha uddiyana bandha, ומודרות. התרגול באשטנגה ויניאסה הוא דינמי ומעלה את חום הגוף בכוונה לאפשר לו התנקות (קרייה). המעברים בין התנוחות (ויניאסות), נספרים ומכתיבים קצב לתרגול וזרימה. התרגול של התנוחות הוא יומיומי, מאפשר להתנקות מהמיותר המצטבר בגוף מידי יום, רגע רגע, ולהגיע לחוסן פיסי ומנטאלי המבססים את היכולת לעבודה ברמות תודעה גבוהות ועדינות יותר. העבודה עם האסאנה והגוף היא כלי לעבודה מנטאלית וחדירה לפיצוח רבדים פחות נראים ומורגשים מתוך עבודה עם הנראה והמורגש.

 

          האסאנות באשטנגה ויניאסה נלמדות לפי רצפים הנכללים ב6 סדרות. כל התנוחות מחוברות זו לזו ע"י נשימת האוג'אי, ויוצרות תנועה זורמת כריקוד מדיטטיבי.

הסדרה הראשונה נקראת Yoga Chikitsa – שמילולית משמעותה יוגה תראפיה. הסדרה ורצף התנוחות בה מחוללות עבודה אינטנסיבית במרכז הגוף בהדגשת הכפיפות לפנים המשחררות מידע, עומסים, ולחצים מעמוד השדרה ואזור העיכול. הסדרה הראשונה תורמת לניקוי וטיהור הרקמות בגוף, בונה חוזק, גמישות וסבולת. משחררת עומסים רגשיים.

רצף תנוחות הסדרה השנייה מכונה Nadi Shodana – שמשמעותה ניקוי וטיהור מערכת העצבים. תנוחות הסדרה מדגישות את יכולות עמוד השדרה לכפיפות לאחור ופיתולים. בכך אזור עמוד השדרה, חוט השדרה, מערכת הנשימה והלב – מתנקים מתחזקים ומשפיעים על איכות ויכולת הנשימה בגוף וזרימת המידע בגוף כולו. התרגול פותח את אזור הלב ומרחיב את היכולת להכיל, להתמסר ולתת.

          רצף התנוחות הבא מכונה Sthira Bhaga – ופירושו יציבות אלוהית. אלו הן 4 הסדרות המתקדמות, בהן תנוחות המתאפשרות עם פיתוח יכולות גבוהות של גמישות, כוח, יציבות וענווה. תנוחות רבות מאופיינות ביציבותן על הידיים והראש, וחיבורם של אזורים אלו לחוסנו של עמוד השדרה. עבודה על תנוחות מאתגרות אלו מחזקת התמודדות מנטאלית עם מצבים ומפתחת את היכולות לעבודה ברמות עדינות יותר של הבחנה.

.

..יוגה באה ויוגה הולכת....

העבודה בדרך היוגה היא אינסופית. בכל רגע אנו חשופים למידע, מעבדים אותו ויכולים להילכד במימד הצורות והשמות ו"ללכת לאיבוד". ככל שנפתח את יכולות ההבחנה שלנו ונזהה את המהות, ונתמיד בתרגול בעזרת הכלים שפותחו במסורת היוגה, נוכל להתנהל ולבטא עצמנו במרחב מתוך השלם, מתוך דממת החסד והאמת.

 

 

הוסמכתי בקורס המורים ליוגה של שמעון בן אבי בשנת 2007, כמורה לאשטנגה יוגה ויניאסה,. עברתי לימודי העמקה למורים, והעשרתי את כלי הוראתי במסגרת לימודי אנטומיה ופיזיולוגיה. מאמינה בכוחה של התנועה ליצור ריפוי ומפגש עם שלמות. משנת 2006 מלמדת יוגה. לימדתי במקומות שונים בהם: סטודיו פראנה בת"א, סטודיו אלה יוגה , סטודיו מיוגה, סטודיו מודיטה, מוקשה סטודיו - טורונטו קנדה. השתתפתי בסדנאות שהועברו בארץ תחת ארגון מורי היוגה, ובסדנאות ובשיעורים בחו"ל ביניהם עם מת'יו סוויני, ריצ'רד פרימן, דייויד סוונסון, קינו ודייויד רובסון.

מודה לכול על האפשרות ללכת בדרך היוגה, ומאחלת לכל אחד ואחת שימצאו את מועדם להצטרך לחווייה זו.

מודה למורי על בינת האינסוף, ההשראה והארת הדרך.

 

יוגה עם מיכל - אשטנגה יוגה ויניאסה

יהודה הנשיא 107 הרצליה

 

Tel: 054 548 4901

Email: michal@michalashtanga.com

 
 

Contact Us

יוגה עם מיכל - אשטנגה יוגה ויניאסה

יהודה הנשיא 107 הרצליה

 

Tel: 054 548 4901

Email: michal@michalashtanga.com

Teacher

שדבריי יהיו אחד עם מחשבותיי, ומחשבותיי תהיינה אחד עם דבריי!

העצמי – האלוהי הזוהר – הפץ אורך דרכי.

שאמת הכתובים תובן לי בעזרת תודעתי והתבטאותי.

שהדברים הנלמדים בי לא יישכחו ממני.

אאחד יום ולילה ללמידה זו. אכוון מחשבתי ודבריי לנכון.

שמור עלי, שמור על מורי שלי.

הגן עלי והגן על מורי שלי.

אום, שלום, שלום שלום.

 

 

ॐ वाङ् मे मनसि प्रतिष्ठिता

मनो मे वाचि प्रतिष्ठित-मावीरावीर्म एधि ।

वेदस्य म आणिस्थः श्रुतं मे मा प्रहासीरनेनाधीतेनाहोरात्रान्

संदधाम्यृतम् वदिष्यामि सत्यं वदिष्यामि तन्मामवतु

तद्वक्तारमवत्ववतु मामवतु वक्तारमवतु वक्तारम् ।

ॐ शान्तिः शान्तिः शान्तिः ॥ [9]

oṃ vāṅ me manasi pratiṣṭhitā

mano me vāci pratiṣṭhita-māvīrāvīrma edhi |

vedasya ma āṇisthaḥ śrutaṃ me mā prahāsīranenādhītenāhorātrān

saṃdadhāmyṛtam vadiṣyāmi satyaṃ vadiṣyāmi tanmāmavatu

tadvaktāramavatvavatu māmavatu vaktāramavatu vaktāram |

oṃ śāntiḥ śāntiḥ śāntiḥ ||

 

 

Aitareya Upanishad

Contact Us

Follow us

 • Facebook - White Circle

​© 2016 by Michal Ashtanga. Proudly created with Wix.com

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now